Egy sikeres fogantatás megvalósulásához szükséges, hogy a nő egészsége mellett a férfi fogamzóképessége is megfelelő legyen. Nem csak a spermák minősége és mennyisége, de azok mozgékonysága és élettartama is jelentősen befolyásolja a termékenységet.
Ha a férfi szervezetéből hiányoznak bizonyos mikrotápanyagok, akkor az okozhat a férfiak esetében terméketlenséget is. Ezeket a hiányokat hivatottak pótolni a különböző férfitermékenység-támogató készítmények.
A férfi terméketlenség kialakulása mögött számos tényező állhat:
- dohányzás
- alkoholfogyasztás
- krónikus stressz
- gyulladások, immunológiai okok
- táplálkozási hiányosságok
- prosztatagyulladás
- hormonális zavarok
- xenobiotikumok (a szervezet számára idegen anyagok, pl. gyógyszerek, toxinok, stb.)
- inzulinrezisztencia
- zsírmáj
- drogok
- ülésfűtés túlzott használata stb.
Ezeknek következménye lehet pedig:
- az alacsony spermiumszám,
- a spermiumok nem megfelelő minősége,
- a spermiumok elégtelen mozgékonysága (motilitás),
- a spermiumok morfológiai rendellenességei, illetve
- oxidatív stressz okozta károsodás.
Már a felsorolásból is kitűnik, hogy az életmód és a környezeti tényezők mekkora jelentőséggel bírnak.
A here termeli a tesztoszteront, mely feltétlenül szükséges ahhoz, hogy az ondósejtek keletkezése és kifejlődése (spermiogenesis) meginduljon és megfelelő intenzitással fennmaradjon.
A tesztoszterontermelés zavart szenvedhet olyan külső hatásoktól, mint pl.:
Ezeknek következménye lehet pedig:
- A növénytermesztésben felhasznált vegyszerek, gyomírtók maradékai pl.: atrazin sokkolja az aromatáz enzimet, ezzel fokozza (a férfi szervezeteben is megtalálható) ösztrogén termelést, ami elnyomja a tesztoszteron szintet.
Bár használatát idehaza betiltották, jelenléte az import útján (is) továbbra is fennálló probléma. - De egyéb toxinok, illetve környezeti ösztrogének / hormonmodulánsok (amelyek a szervezetbe jutva hormonként azonosítódnak, felborítva ezzel a kényes egyensúlyt). Ezek az anyagok durván képesek beleavatkozni a hormonháztartásba és ezzel együtt a spermiumok képződésébe. Ilyen idegen anyagok pl alkilfenolok és származékaik, ftalátok, biszfenol-A (BPA) és hasonló fenolok, PCB (poliklórozott-bifenilek) vegyületcsoport, lángfogók, PBDE-k, halogénezett többgyűrűs égetési melléktermékek (dioxinok), peszticidek, rovarírtók, gyógyszerek, stb. Ezek az anyagok könnyen belekerülhetnek az élelmiszereinkbe, de a mosogató szerekbe éppen úgy megtalálhatóak, mint a samponokban, dezodorokban, arckrémekben stb.
Az ilyen anyagok azért is rendkívül károsak, mert nem, vagy nagyon lassan bomlanak le, a zsírszövetben raktározódnak és a testsúlycsökkentés (fogyás) során kikerülnek a keringésbe. - A stressz közvetve és közvetlenül is hatást gyakorol a férfi nemzőképességre. Mivel a szervezet neuroendokrin beidegzés alatt áll, az idegrendszer állapota hatással van a hormontermelésre is. Amennyiben a stressz krónikussá válik az magával vonzza a mellékvese érintettségét is, ilyen lehet a mellékvese kifáradás, aminek következtében a tesztoszteron termelés csökken.
- Inzulinrezisztencia esetén az állandóan magas vércukorszint csökkenti a tesztoszteron szintet a here és a mellékvese funkcióinak érintettsége révén, ugyanakkor az alacsony tesztoszteron szint rontja az inzulin iránti érzékenységet, emeli a vércukor szintjét a vérben, rontja a szénhidrát anyagcsere állapotát, így valamilyen szintű elhízást is okoz.
- Mikrotápanyag (vitamin, nyomelem, ásványianyag) hiány, ami eredhet táplálkozási hiányosságból, fokozott igényből, felszívódási zavarokból ronthat a spermiumok számán, mozgékonyságán és minőségén.
[dp_product id=1009ype=a domain=0 button=”Vásárlás” currency=Ft ]