A leggyakoribb prosztata probléma, az általában 40 éves kor fölött jelentkező és a férfi lakosság jelentős részét érintő jóindulatú prosztata megnagyobbodás (BPH), amely gyakran olyan, kellemetlen vizeletürítéssel kapcsolatos tünetekkel járhat, mint az akadozó vizelet, elhúzódó vizelés , vagy a húgyhólyag elégtelen ürüléséből adódó kényszerű vizelési inger, vizelés utáni csepegés, szokásosnál kisebb mennyiségű vizelet.
Ezeket a tüneteket a megnagyobbodott prosztata okozza, azáltal, hogy beszűkíti, esetleg el is zárja a húgycső felső szakaszát, jelentősen megnehezítve ezzel a vizelet zavartalan kiürítését a húgyhólyagból.
Az életkor előrehaladtával elkerülhetetlenül bekövetkező hormonális változások hatására, a kezdetben dió nagyságú prosztata méretében és tömegében is jelentősen megnő, és beszűkítheti a húgycsövet. Így a vizelet nem tud megfelelően ürülni, a kellemetlen vizeletürítési problémákon túl, visszamaradó, un. pangó vizeletet is eredményezhet a húgyhólyagban és a húgyvezeték felső szakaszában, amelyben a fertőzéssel bekerült mikrobáknak több idejük van a megtelepedésre és szaporodásra, ami növeli a prosztatagyulladás kialakulásának esélyét is.
A fájdalmas égő vizeléssel, derék és herefájdalommal, gát és végbél környéki, illetve keresztcsont-táji fájdalommal járó prosztatagyulladást általában fertőzések, leggyakrabban baktériumok, ritkábban gombák vagy akár vírusok okozzák amelyek kifejezetten a húgyutakban és/vagy a prosztatában szeretnek tanyát verni. Más esetekben a fertőzés orvosi vizsgálatokhoz/kezelésekhez (pl. katéterezéshez) köthető, de az is gyakori, hogy nem mutatható ki a prosztatagyulladás háttere.
Jó néhány baktériumtörzs van, amelyek kiválóan semlegesíthetőek a Prosztata Teakeverék gyógynövény hatóanyagaival, más, makacsabb kórokozók azonban tenyésztést, majd célzott antibiotikum kezelést igényelnek. Az alapos prosztatavizsgálat tehát elengedhetetlen a súlyosabb prosztatagyulladások esetében.
Mindképpen rendkívül fontos cél a folyadékbevitel növelése és a vizelethajtás serkentése, és olyan gyógynövények alkalmazása (akár csak kiegészítő kezelésként is) melyek húgyúti fertőtlenítő és/vagy vizelethajtó hatással rendelkeznek, hogy minél nagyobb mennyiségű vizelet ürüljön ki, minél kevesebb maradjon vissza és minél inkább gátoljuk a gyulladásos megbetegedéseket okozó fertőzések kialakulását.
Sajnos a prosztata megbetegedésinek sora nem ér itt véget. A prosztata megnagyobbodások egy részét rosszindulatú daganatos eredetű elváltozások okozzák. A prosztatarák éppoly halálos lehet mint más daganatos megbetegedések, viszont időben felismerve kifejezetten jól kezelhetőek az esetek többségében. A rendszeres szűrés, a prosztata vizsgálat tehát kiemelten fontos.
A kezdeti tünetek nehezen felismerhetőek, gyakran megegyeznek a jóindulatú prosztata megnagyobbodás vagy a prosztatagyulladás tüneteivel. Ezért is életbevágó lehet, hogy ha a tünetek bármelyikét tapasztalod magadon, azonnal fordulj szakorvoshoz, hogy kizárhassa a rosszindulatú elváltozás lehetőségét, vagy annak megléte esetén időben elkezdhesse a kezelést.
Te mit teszel a prosztatád egészségéért?
Sokan szégyellik, szinte senki sem beszél róla, gyakran nevetség tárgyává is teszik a prosztata problémákat, pedig a felnőtt korú férfi lakosság jelentős százalékát érinti valamilyen formában.
Tünetei gyakran tönkreteszik az életminőséget, lerombolják az önbizalmat, tönkreteszik a férfiasságot, a következmények pedig súlyosak, sőt akár halálosak is lehetne.
Pedig a prosztata betegségek szűrhetőek, időben felismerve pedig még a rosszindulatú elváltozások is kezelhetőek. Ráadásul, a prosztata problémák többsége megelőzhető lenne, a jóindulatú prosztata megnagyobbodások és prosztatagyulladások pedig gyógynövényekkel, különösen a belőlük készített teákkal, kiválóan kezelhetőek. Sőt, a gyógynövények komplex hatásmechanizmusainak köszönhetően általában eredményesebbek is mint a gyógyszeres kezelések.
Néhány tipp, amivel megelőzheted a prosztatabetegségek többségét:
- Fogyassz a szokásosnál nagyobb mennyiségű folyadékot!
A nagyobb mennyiségű folyadékbevitel, nagyobb nyomással, erősebb sugárral távozik, jobban kiüríti a húgyhólyagot. Ha ezt a Prosztata tea rendszeres fogyasztásával teszed, akkor tisztán és egészségesen tarthatod a prosztatádat, a húgyútaidat és a veséidet is, nem kell tartanod vizeletürítési problémáktól és a pangó vizeletben felszaporodó kórokozóktól sem. - Rendszeresen mozgasd át magad!
Mint mindig a sport, a rendszeres testmozgás most is a barátod. De akár sportolsz, akár nem, különösen ha ülő munkát végzel, mindenképpen érdemes 15 percenként átmozgatni a tagjaidat egy kicsit, jót tesz a keringésnek, a jó keringés pedig az egészséges prosztata alapja. - A gyakori szex a prosztatádnak is jót tesz!
Na végre egy jó hír! A prosztata váladékot termel, ami az ondóváladék jelentős részét teszi ki, és ejakulációval ürül, majd újra termelődik. A prosztata egészségéhez a prosztata váladék rendszeres, legalább heti 3-4 alkalommal történő ürítése is fontos, ugyanazért, amiért a rendszeres vizeletürítés is. Megnehezíti a kórokozók felszaporodását a prosztatában. - A sok szex jó, a felelősségteljes szex kötelező!
A prosztatagyulladásokért felelős kórokozók, főleg a legrondábbak többsége, nemi úton terjed. Megfelelő védekezéssel persze ezek többsége elkerülhető. A gond az, hogy egy részük semmilyen tünetet nem produkál a hölgyek esetében, tehát ők könnyen válhatnak hordozóvá, méghozzá hosszú időn keresztül is. Tehát egy hosszabb ideje stabil, monogám kapcsolatban élő pár hölgy tagja is adhat át ilyen kórokozókat a férfinak, akin aztán gyorsan kijönnek a kellemetlen és fájdalmas tünetek. További probléma, hogy ilyen esetekben nem elég a pár férfi tagját egyedül kezelni, hiszen a kezelés után újra megszerezheti a baktériumokat a hölgytől… - A rendszeres prosztata vizsgálat életet menthet!
Lehet hogy a prosztata vizsgálatból a fél világ viccet csinál, talán kissé kellemetlen, esetleg nagyon ciki, de a későn felismert rosszindulatú prosztata elváltozások meg nagyon halálosak. Melyiket választod? Ráadásul a jóindulatú prosztata megnagyobbodás és a prosztatagyulladás is sokkal jobban kezelhető, ha időben felismerik és megismerik annak pontos természetét. Tehát ne feledd: 40 éves kor felett évente prosztatavizsgálat az urológusnál!
Forrás: ukko.hu