A fogyókúra eredménytelenségét számos tényező okozhatja, akár a hormonháztartás zavara is. A Mokka műsorában Kovács Virág dietetikus beszélt a témáról.

A kalóriák egyensúlya

A beszélgetés elején Kovács Virág dietetikussal arról beszéltünk, hogy miért nem mindenki fogy le, még akkor sem, ha rendszeresen mozog és egészségesen táplálkozik. A válasz egy egyszerű képlet: kevesebb energiát kell bevinni, mint amennyit leadunk. Azonban sok tényező befolyásolhatja ezt az egyensúlyt.

Hormonális egyensúlyhiány

Az egyik leggyakoribb probléma, amivel találkozunk, a hormonális egyensúlyhiány. Kovács Virág szerint ez lehet például a PCOS (policisztás ovárium szindróma) vagy az inzulinrezisztencia. Emellett keveset hallunk a leptin és ghrelin hormonok fontosságáról, valamint a kortizol hormon szerepéről.

„A leptin egy nagyon fontos hormon számunkra, mert az az étvágyunkat befolyásolja.” – mondta Kovács Virág. A leptin a zsírsejtek által termelt hormon, amely jelzi az agynak, hogy elég zsír van a szervezetben, és így szabályozza az étvágyat. Azonban ha a hormonális egyensúly felborul, például menopauza vagy szülés után, leptinrezisztencia alakulhat ki, ami folyamatos éhségérzetet okoz.

A kortizol és stressz

A kortizol, más néven stresszhormon, szintén jelentős hatással van a testsúlyra, különösen a hasi zsírraktározásra.

„Az alváshiány vagy a nem megfelelő alvás is egy nagyon nagy stressz a szervezetünknek.” – emelte ki Kovács Virág. A túlzott edzés vagy a stresszes munkahelyi környezet is növelheti a kortizol szintjét, ami szintén megnehezítheti a fogyást.

Megoldások és tanácsok

A hormonális problémák diagnosztizálása és kezelése vérvizsgálattal történik. Ha magas hormonszinteket mutatnak ki, célzott diétával és stresszkezelési technikákkal, például jógával, meditációval vagy egyszerűen egy séta beiktatásával javíthatunk az állapoton.

„Legyen türelmes saját magával, és tényleg ne egy hónap alatt akarjon egy beach body-t elérni.” – tanácsolja Kovács Virág. A helyes étrend és a megfelelő mozgásforma követése hosszú távon vezet eredményhez.

Az egészséges testkép és betegségmegelőzés

Nem mindenki akar vagy kell, hogy vékony és szálkás legyen, de az elhízás elkerülése fontos az egészség szempontjából. Az elhízás számos betegség, például a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát növeli.

„Tényleg az, hogy valaki mondjuk 5-10-15-20 kilóval nehezebbet cipelni, térdnek, lábnak, szívnek azért az nagyon nagy teher.” – hangsúlyozta Kovács Virág. Az extra súly viselése hosszú távon nagy terhet ró a testre, ami sérülésekhez és fájdalmakhoz vezethet.

Összegzés

Az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás alapvető fontosságú az egészség megőrzéséhez, de a hormonális egyensúly és a stressz kezelése is kulcsfontosságú. A hormonvizsgálat és a megfelelő kezelési terv segíthet elérni a kívánt eredményeket.

„Nagyon érdekes és nagyon aktuális mindenki beach body-t akar, és ezek szerint egy hormon kivizsgálás az első lépés ehhez.”